avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire prin testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire prin testament

Va solicit ajutorul pentru a ma putea "lumina" intr-un aspect:
Am intrat in posesia unui testament (fotocopie) in care tata este mentionat ca si mostenitor.

1. Intrucat tata a decedat, eu voi deveni mostenitor in locul lui?
Testamentul a fost incheiat la notar iar tata a decedat ulterior momentului incheierii testamentului.
2. Daca ulterior incheierii la notar a testamentului a mai fost incheiat altul unde se mentioneaza sa presupunem alti mostenitori atunci mai este valabil?
3. Cum pot afla daca este singurul testament?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: mfox , utilizator 14:53, 24 Mai 2013
Daca testatorul este inca in viata, atunci acea referire nu mai este valabila, nu se poate testa in favoarea unei persoane defuncte. Nu nu ii luati locul tatalui, daca testatorul inca traieste sau a decedat ulterior tatalui
Testamentul a fost facut in 2003 ,tata traia la momentul acela ,ulterior a decedat in 2006 ,iar testatorul a decedat in 2012,deci la momentul infaptuirii testamentului tata inca traia,eu sunt singurul lui copil,nici in acest caz nu se poate prelua dreptul de mostenitor?

Multumesc.


Consider ca nu. Ati fi avut un drept doar daca testatorul ar fi murit inaintea tatalui.
Legatul este caduc. Ineficace.

NCC, aplicabil speţei:

§3. Ineficacitatea legatelor

Caducitatea legatului
Art. 1.071. - Orice legat devine caduc atunci când:
a) legatarul nu mai este în viață la data deschiderii moștenirii;


Legatarul fiind cel instituit prin testament (beneficiarul prevederilor testamentare).

Aţi putea moşteni doar dacă testamentul ar fi fost făcut în favoarea legatarului şi/sau a moştenitorului acestuia.
Multumesc pentru raspunsuri.
In aceasta speta cei mentionati in testament (5 nepoti) sunt practic si cei care au dreptul la mostenire chiar daca nu ar fi existat testamentul, fiind singurii mostenitori cu o exceptie, tata care nu mai este in viata.

Din ce am inteles din explicatiile dvs. tata are "calitatea" de caduc nefiind in viata la momentul deschiderii mostenirii. Este posibil totusi sa am dreptul la mostenire prin "rezerva sucesorala"?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dali67 dali67 Daca unul dintre parinti moare si nu se efectueaza succesiunea,parintele care traieste poate face testament sau poate lasa un imputernicit care sa se ocupe cu ... (vezi toată discuția)
Testament autentic lasat e o persoana decedata intr-un accident rutier in acelasi timp cu legatarul FLORY15 FLORY15 speta: o persoana X decedeaza impreuna cu mai multe persoane intr-un accident rutier grav, fara a se stii ora si minutul decesului fiecarei persoane, in ... (vezi toată discuția)
O prietena de familie a facut testament in favoarea unei nepoate.intre ... MIHT MIHT O prietena de familie a facut testament in favoarea unei nepoate.Intre timp nepoata a decedat.Testamentul se anuleaza de drept sau trebuie sa meraga persoana ... (vezi toată discuția)