Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cheltuieli diverse si neprevazute
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cheltuieli diverse si neprevazute

Cheltuielile diverse si neprevazute se includ sau nu in pretul total ofertat pentru executia unei lucrari?
Cheltuielile diverse si neprevazute vor fi incluse in cadrul pretului total ofertat, evidentiate intr-o linie distincta a centralizatorului cheltuielilor pe obiectiv si vor fi calculate aplicand procentul indicat in documentatia de atribuire asupra capitolelor mentionate, de regula asupra cheltuielilor de constructii montaj.
Din valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute, in baza contractului care va fi incheiat, vor fi decontate doar lucrari care pot interveni (conform HG28/2008), in baza preturilor unitare din cadrul ofertei, doar in masura in care este cazul.
Valoarea estimata va cuprinde si % aferent procentului de diverse si neprevazute. Pentru aceasta, si cum spunea colegul de mai sus, va trebui sa verificati cum au fost acestea definite de catre proiectant in devizul general (DA)/ Veti raporta acest procent la valoarea estimata a contractului si fara a aduce atingere prevederilor art. 122 lit. i) , respectiv art. 252 lit. j).(cu referire la imprevizibile)