Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cheltuieli diverse si neprevazute
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cheltuieli diverse si neprevazute

HELP
La o licitatie de lucrari:
- ofertantul A a venit cu o propunere financiara de 100.000 lei din care 10.000 lei cheltuieli diverse si neprevazute
- ofertantul B a venit cu o propunere financiara de 95.000 lei din care 1.000 lei cheltuieli diverse si neprevazute

Ambii ofertanti sunt declarati admisibili.
CINE CASTIGA ?
Cum au fost declarate admisibile ?

diversele si neprevazutele reprezinta procent din valoarea estimata prin deviz si trebuie respectata la intocmirea ofertei.
Calificare si tehnic au fost in regula., si ofertantul A si ofertantul B.
Valoarea estimata a fost 120.000 lei din care diverse si neprevazute 12.000 lei (10%).

Deci, ofertantul B trebuia respins ?