avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti daca urmatoarele cheltuieli sunt deductibile la plata impozitului pe venit al unui PFA cu cod caen 6920-activitati de contabilitate si audit financiar neplatitor de TVA:
-cheltuielile de constituire;
-costul stampilei;
-costul registrelor obligatorii;
-costul certificatului digital pentru transmitere on-line a declaratiilor;
-costul unei imprimante;
-costul unui mobilier pentru amenajarea biroului;
-costul lunar al abonamentului pentru programul de contabilitate.
Va multumesc frumos!
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: claudana , utilizator 14:03, 25 Mai 2013
sunt deductibile toate cu mentiunea ca, daca au o valoarea mai mare de 1800 lei se vor considera mijloace fixe si va trebui sa faceti amortizare din luna urmatoare achizitiei pe o durata egala cu numarul de ani specificati in catalogul mijloacelor fixe si a duratelor medii de utilizare
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare birotica cristian_conea cristian_conea Care sunt conditiile pt.a se calcula amortizare pt. niste articole de birotica (am citit undeva ca trebuie sa aibe o valoare de peste 1800 lei). Sunt titular ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile julyana2010 julyana2010 Ca PFA cu cod CAEN 9512- repararea echipamentelor de comunicatii imi pot procura o imprimanta si materiale consumabile, pe langa echipamentul necesar? Pot fi ... (vezi toată discuția)
Patrimoniu cabinet chitu chitu Pentru un cabinet cu contabilitate in partida simpla, la inceputul activitatii, trebuie sa inregistrez in Registrul Inventar (14-1-2/a) patrimoniul ... (vezi toată discuția)