Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti daca urmatoarele cheltuieli sunt deductibile la plata impozitului pe venit al unui PFA cu cod caen 6920-activitati de contabilitate si audit financiar neplatitor de TVA:
-cheltuielile de constituire;
-costul stampilei;
-costul registrelor obligatorii;
-costul certificatului digital pentru transmitere on-line a declaratiilor;
-costul unei imprimante;
-costul unui mobilier pentru amenajarea biroului;
-costul lunar al abonamentului pentru programul de contabilitate.
Va multumesc frumos!
O zi buna!
sunt deductibile toate cu mentiunea ca, daca au o valoarea mai mare de 1800 lei se vor considera mijloace fixe si va trebui sa faceti amortizare din luna urmatoare achizitiei pe o durata egala cu numarul de ani specificati in catalogul mijloacelor fixe si a duratelor medii de utilizare
Va multumesc!