Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii " la negru"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii " la negru"

Sunt angajat la o societate comerciala din mai 2007 avand in contract individual de munca pe perioada nedeterminata, in care salariul apare in suma de 1200 ron.
Salariul real este de 2300 ron, restul sumei fiind " la negru". Angajatorul refuza sa imi treaca toata suma pe cartea de munca invocand diferite pretexte (criza, taxe si impozite prea mari etc).
In eventualitatea in care dorim sa avem un copil si daca angajatorul refuza incontinuare sa treaca tot salariul pe cartea de munca cum as putea dovedi care au fost veniturile mele reale.
In cazul unui proces ce dovezi sunt luate in considerare.

Va multumesc
cine ar face o asemenea greseala?sa vireze prin cont salariul real?
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil