Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflict munca - neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflict munca - neplata salariului

Buna,
Doresc sa va expun cat mai succint problema mea.
Am lucrat cu contract si carte de munca, la o firma, timp de 4 ani. Odata cu inceperea crizei
financiare din Romania, am primit salariul cu o intarziere din ce in ce mai mare de la luna la
luna pana a nu-l mai primi deloc in ultimele 2 luni.
Nemaiavand resurse financiare, am fost obligat sa-mi depun lichidarea la zi, pentru a putea
merge sa-mi caut un alt loc de munca. Patronul a fost foarte suparat din cauza ca nu mi-am dat
demisia cu preaviz de 15 zile. Explicandu-i situatia mea financiara si faptul ca nu mai puteam
sta fara bani, pana la urma a a spus ca intelege si ca o sa-mi dea banii in 2 zile, pe ultimele
2 luni,plus 4 zile plus pe perioada de concediu neefectuat de 15 zile.
Dupa aceasta am mers in biroul contabilului sef si mi-a calculat suma datorata de catre firma
la suma de 6800 ron. Am mai lucrat 4 zile urmand ca in ultima zi sa mi se dea banii asa cum mi
s-a promis. In ultima zi, cum era firesc, am mers in biroul contabilului sef sa mi se dea
banii. Insa, acesta a incercat sa ma amane, spunand ca nu au intrat bani in firma, ca ar
prefera sa-mi dea banii datorati in transe, etc.

In conditiile acestea am spus ca o sa apelez la un avocat pt. recuperarea prejudiciului adus.Mi
s-a raspuns ca sa nu vin cu amenintari de acest gen, ca daca il supar pe patron n-o sa mai vad
nici un ban.

Am apelat la un avocat si in acest moment s-a trimis o notificare firmei pt. solutionarea pe
cale amiabila a problemei, in caz contrar urmand ca angajatorul sa fie actionat in instanta.
Trebuie sa fac cateva precizari vis-a-vis de statutul meu in aceasta firma:

1.Nu am semnat niciodata in 4 ani statele de plata si fluturasi de salariu.
2.Nu am semnat pentru protectia muncii.
3.Salariul pe cartea mea de munca era de 1200 ron, brut, iar in mana primeam 2600 ron.
Cand l-am intrebat pe unul dintre contabili de ce nu ni se dau fluturasi de salariu mi s-a
raspuns ironic ca o sa primesc daca tin neaparat, etc.

Problema este urmatoarea: in caz ca o sa-mi dea banii pe ultimele 2 luni + 4 zile + 15 zile
concediu neefectuat, adica 6800 ron, o sa-mi dea cat aveam pe carte, pe carte avand 1200 ron
brut. Stiind aceasta, am hotarat cu avocatul meu sa cerem cei 6800 ron, pe 8 luni in urma,
adica salariul net inmultit cu 8 pt. a ajunge la suma de 6800 ron, cat ar fi trebuit sa primesc
salariul "in mana" pe 2 luni + 4 zile + 15 zile concediu neefectuat.
Va rog sa-mi spuneti, in cazul ca se va ajunge in instanta, ce sanse de castig am.

Va multumesc anticipat!
In opinia mea, nu cred ca o sa ajungeti in instanta cu acest litigiu daca toate neregulile pe care d-v le-ati expus sunt adevarate, ptr ca in litigile de munca angajatorul este cel care trebuie sa faca dovada faptului ca va platit, iar daca d-v nu ati semnat state de plata e ok.....insa repet mai mult ca sigur nu veti ajunge in instanta ptr ca dpdv al angajatorului este cam imposibil sa castigi un litigiu cu un salariat .....asta tinand cont de faptul ca mai nimeni nu respecta intocmai legislatia munci.......dar aveti totusi mare grija daca va fi sa ajungeti in instanta ptr ca d-v ati putea fi acuzat de inselatiune(pentru faptul ca daca societatea poate proba ca ati primit bani pe 5 luni ......proba se poate face si cu martori , atentie si la acest aspect .....), in rest repet 99% vor plati pentru ca d-v aveti posibilitatea de-a face reclamati si la ITM ceea ce va declansa si un control ....
1. Diferenta dintre salariul din contractul de munca si cel convenit si platit de angajator se cheama "munca la negru" si va faceti si dvs. vinovat pentru ca ati acceptat asa ceva.
2. Instanta nu va admite decat probe iar dvs. ce proba aveti ca ati primit mai multi bani in mana?
3. Pe statul de plata se trece salariul din contract nu cel real, luat de dvs. in mana.
4. De 4 ani de zile nu ati spus nimic si va revoltati acum cand plecati de la acest angajator?! Sunt foarte multi in situatia dvs. si nu pot face nimic pentru ca institutiile statului nu functioneaza corect iar noi, salariatii ne complacem in a lucra si la negru, numai sa facem rost de un ban.
Totusi, daca nu rezolvati pe cale amiabila acest conflict, o sa-l rezolvati pe calea instantei de judecata.
Atat timp ce nu ati semnat statele de plata, puteti cere sa va achite salariile pe ultimele 8 luni...angajatorul trebuie sa va dovedeasca ca v-a platit; si nu prea are cum....
Succes.