avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariului

Buna ziua,

Am o mica nelamurire in legatura cu plata salariului la fostul loc de munca:

am fost angajata cu data de 15 ianuarie si am lucrat pana la data de 21 mai cand mi-am dat demisia. Demisia a fost acceptata de catre ambele parti incepand cu data de 22 mai. In tot acest timp mi-am luat concediu 2 zile.
Salariul net a fost de 800 ron, salariul se platea pe data de 10 si 25 ale lunii.
Ultimele salarii au fost pe 25 mai suma de 200 ron si pe data de 10 iunie 366 ron.
As vrea sa stiu daca in acesti banii au fost inclusi si zilele ramase din concediu si daca plata salariului a fost corecta.


Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 03:25, 29 Iunie 2009
1. Cand ati semnat statul de plata trebuia sa va uitati sa vedeti din ce se compune totalul de plata. Daca nu ati vazut, intrebati contabila de salarii sa va spuna.
2. Daca nu ati primit si banii pentru zilele de CO neefectuat, faceti o cerere, in dublu exemplar, o depuneti la secretariat si luati numar de inregistrare pe exemplarul dvs.
3. In cerere specificati un termen in care sa primiti banii si ca, in caz contrar, veti apela la instanta de judecata.
NU EXISTA STAT DE PLATA. NU MI S-A DAT NICI FLUTURAS DE SALARIU.

INTOTDEAUNA LA SALARIU SE SEMNA O HARTIE TRIMISA PRIN FAX CARE VENEA DE LA SEDIUL PRINCIPAL DE LA BUC.
In ce consta acea hartie?....statul de plata este documentul justificativ al salariului.... sa inteleg ca salariul era virat prin banca?
solicitati catre ei sa va trimita statele de plata.
Atunci faceti cum am zis mai sus, la pct.2 si 3.
,,
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2009
erosca13@yahoo.com, utilizator

Alte discuții în legătură

Neplata drepturi salariale daniel mihai daniel mihai Buna ziua. va rog sa ma ajutati cu un sfat.credeti ca este bine sa trimit sesizare la ITM, cu urmatoarele?(si daca credeti ca am sa rezolv ceva cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza sa-mi elibereze cartea de munca VLADVIOREL12 VLADVIOREL12 am fost data afara din firma verbal ,fara nici o decizie ,mi-am luat medical preventiv ,intre timp au trimis instintare ca nu m-am prezetat la lucru timp de ... (vezi toată discuția)
Stat de plata salarii lucyll lucyll Statul de plata salarii la o societate comerciala este document de confirmare plata salarii si este depus la ITM ? salariatii sunt obligati sa semneze aceste ... (vezi toată discuția)