Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acord pentru iesirea minorului din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acord pentru iesirea minorului din tara

buna ziua...am si eu o problema si as dorii sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Sunt divortata de un an jumatate si din aceasta casatorie a rezultat un copil de 2ani si 7 luni. M-am recasatorit in italia si de cateva luni copilul e cu mine. Intrebarea mea este, ce as putea face ca sa nu mai depind de procura fostului sot? mi-este frica sa mai vin acasa cu copilul pt ca nu vrea sa ne mai dea procura. va rog frumos sa imi spuneti ce este de facut in aceasta situatie? o zi frumoasa sa aveti.
Va puteti adresa instantei cu cerere pt a incuviinta schimbarea domiciliului copilului la adresa din tara in care sunteti.
am inteles...problema mea e ca nu mai vreau sa depind de fostul sot....copilul meu o sa mearga la gradinita acolo in italia din toamna si daca vin cu el in tara nu ma mai pot intoarce....asta vreau sa stiu daca se poate face ceva
V-am scris mai sus, va adresati instantei ca hotararea ce se va pronunta sa suplineasca acordul tatalui.