Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu la bugetari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu la bugetari

Buna ziua.Sunt bugetar la o institutie.Am sporul de vechime de 15% la un salariu din grila de 1500 lei.Pana acum stiu ca se calcula 1500 X 15% = 1.725(salariu brut).De luna viitoare trec la 20 %.Sa -mi spuna si mie cineva care lucreaza intr-o onstitutie bugetara ptr ca am inteles ca dupa Legea 286/2010 prin care se aplina legea 284/2010 modalitatea de calcul s-a schimbat.Multumesc
lia19, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
nu este bine,deloc.Nu se face acest calcul; dupa legea 286...Este vorba de aplicarea lui 284 cu clasele de salarizare.1725 X2.5% =1768.cred....
Calculul depinde de numarul de clase. De la 15%, respective gradatia 3, la 20%, respective gradatia 4, diferenta este de o clasa diferenta. Pentru aceasta clasa se acorda o crestere de 2.5%. Deci salariul va fi 1500+2.5%=1537.5 deci 1538 lei.