Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problemă spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problemă spor de vechime

Bună ziua,
Am următoarea problemă:
Lucrez într-o instituție bugetară și am vechimea în muncă de 19 ani și 10 luni, iar sporul de 20 %. Din noiembrie 2016 voi trece la tranșa de vechime între 20 - 25 de ani, cu sporul aferent de 25 %. Doar că, dna contabilă spune că nu se mai acordă integral cei 5 %, ci doar 2,5. Este normal? Unii angajați au primit 25 % vechime, alții vor primi 22,5%?
Vă mulțumesc anticipat!
In prezent pentru gradatia 5 de vechime se aplica un spor de 22.5% (adica 9 clase de salarizare X 2.5%) De sporul de 25% beneficiaza, sub forma de suma compensatorie, doar salariatii care au ajuns la o vechime in munca de peste 20 de ani inainte de intrarea in vigoare a legii 330/2009.
Nu se mai acorda spor de vechime in sect bugetar ci pt vechime se acorda gradatii,astfel :

- gradaţia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare faţă de nivelul minim al fiecărei funcţii;

- gradaţia 2 - de la 5 la 10 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 1;

- gradaţia 3 - de la 10 la 15 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 2;

- gradaţia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 3;

- gradaţia 5 - peste 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 4

Diferenta dintre 2 clase succesive este de 2.5% . Cum dvs treceti la gradatia 5,primiti o clasa succesiva suplimentara fata de cele de la gradatia 4,astfel spus o crestere de 2,5%fata de salariul avut la gradatia 4,sau 9 clase suplimentare adica 22,5% fata de salariul stabilit pt nivelul minim al functiei

V-a explicat @kiandra sub ce forma mai exista 25% "spor vechime"inclus in salariu si cine beneficiaza de acesta.