Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala. Drepturile sotului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala. Drepturile sotului supravietuitor

buna ziua. spuneti-mi va rog daca sotul a decedat iar cumnata mea cu care sant in pragul dezbaterii succesiunii va pune in masa succesorala , mobilierul si electrocasnicele voi fi nevoita sa o despagubesc in bani s-au imi vor revenii mie ca sotie , pt ca am inteles ca ea nu ar avea drept asupra lor dar tot le pune in masa succesorala ,de ce ?am uitat sa va spun ca sotul nu are parinti in viata ,nici copii nu am avut.
Bunurile casnice, ce apartin gospodariei sunt ale dvs, ale sotiei supravituitoare.
va multumesc pt raspuns dar totusi am inteles ca vor fi puse in masa succesorala ,ca vor fi evaluate ,ca imi raman mie dar va trebui sa dau cota din ele (sulta ) cumnatei desi nu a contribuit cu nimic .asa i-ar fi spus avocatul ei .este posibil?
buna dimineata .va rog frumos rasoundeti-mi si mie sa stiu ce am de facut in legatura cu bunurile casnice (intrebarea din 28 .05.2013 ).va multumesc pt intelegere.
doamna, aveti art 974 NCC - drept sepcial de mostenire al sotului supravietuitor.
Cand nu vine in concurs cu descendentii defunctului, sotul supravietuitor mosteneste pe langa cota stabilita potrivit art.972, mobilierul si obiectele de uz casnic care au fost afectate folosintei comune a sotilor.
Din categiria bunurilor care formeaza obiectului dreptului special al sotului supravietuitor nu fac parte darurile de nunta.

iar la art.973 NCC este stipulat dreptul de abitatie al sotului supravietuitor.