avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune casnicie fara copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune casnicie fara copii

Buna ziua. Mi-a decedat sotul si vreau sa dezbat succesiunea. Am apartament , masini si alte bunuri. Nu am copii si sotul are doar o sora. Pe cine trebuie sa chem la succesiune? Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:57, 1 Martie 2017
SUNTETI UNICA MOSTENITOARE . MERGETI LA NOTA SI VA FACETI SUCCESIUNEA.
Deci cumnata nu are nici un drept?Multumesc
e, ba da.. jumatate :).
Din ce intra in masa succesorala, adica bunurile lui proprii ( daca e cazul ) si partea lui din bunurile comune, dvs mosteniti jumatate, cumnata jumatate.


Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

Art. 974

Dreptul special de moştenire al soţului supravieţuitor

Când nu vine în concurs cu descendenţii defunctului, soţul supravieţuitor moşteneşte, pe lângă cota stabilită potrivit art. 972, mobilierul şi obiectele de uz casnic care au fost afectate folosinţei comune a soţilor.

Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2017
gi-jane2, moderator
Mosteniti in calitate de sotie supravietuitoare 1/2 din masa succesorala.
Masa succesorala se imparte intre dvs (1/2) si cumnata (1/2).
Era bine daca sotul va facea un testament. In aceasta situatie erati dvs unica mostenitoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! soția are dreptul la moștenirea primită de soț ... Mihaela Mariana Mihaela Mariana Bună ziua! Soția are dreptul la moștenirea primită de soț de la părinții acestuia, prin succesiune, după decesul soțului(căsătorie fără copii). ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotiei cand sotul a decedat CristinaDv CristinaDv Buna ziua, As vrea sa stiu ce drepturi are sotia in cazul in care sotul (singur la parinti) a decedat. Nu au copii iar toate propietatile si bunurile lui au ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - dezbatere succesiune ionita-victorita ionita-victorita sora mea a decedat in octombrie 2011,ramanand sotul. dupa deces nu ne-am inteles cu sotul sa ne dea lucrurile personale ale surorii mele. Mentionez ca ei nu ... (vezi toată discuția)