Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune casnicie fara copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune casnicie fara copii

Buna ziua. Mi-a decedat sotul si vreau sa dezbat succesiunea. Am apartament , masini si alte bunuri. Nu am copii si sotul are doar o sora. Pe cine trebuie sa chem la succesiune? Multumesc mult
SUNTETI UNICA MOSTENITOARE . MERGETI LA NOTA SI VA FACETI SUCCESIUNEA.
Deci cumnata nu are nici un drept?Multumesc
e, ba da.. jumatate :).
Din ce intra in masa succesorala, adica bunurile lui proprii ( daca e cazul ) si partea lui din bunurile comune, dvs mosteniti jumatate, cumnata jumatate.

Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

Art. 974

Dreptul special de moştenire al soţului supravieţuitor

Când nu vine în concurs cu descendenţii defunctului, soţul supravieţuitor moşteneşte, pe lângă cota stabilită potrivit art. 972, mobilierul şi obiectele de uz casnic care au fost afectate folosinţei comune a soţilor.

gi-jane2, moderator
Mosteniti in calitate de sotie supravietuitoare 1/2 din masa succesorala.
Masa succesorala se imparte intre dvs (1/2) si cumnata (1/2).
Era bine daca sotul va facea un testament. In aceasta situatie erati dvs unica mostenitoare.