Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... drepturi pensionari grd 2
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

drepturi pensionari grd 2

sunt pensionar grad 2 de invaliditate si as dori sa stiu daca am dreptul la scutire impozit pe apartament.
Va multumesc
daca va mai ajuta cu ceva, avand in vedere data la care ati postat subiectul, e bine sa stiti faptul ca in forma actuala a codului fiscal beneficiati de scutire incepand cu data de întai a lunii urmatoare depunerii cereri si anexarii documentelor justificative (actul emis de comisia de expertiza si alte documente percepute de directia de impozite si taxe locale) pentru impozitul pe cladire si terenul aferent locuintei folosite ca domiciliu. scutirea de acorda o singura data, in procent de 100%, fiind valabila atat pentru bunul dvs. propriu cat si pentru bunul comun detinut cu sotia, dupa caz. incepand cu anul 2007, prin modificarea adusa codului fiscal prin legea nr.343/2006, aceste scutiri nu se vor mai acorda persoanelor aflate in aceiasi situatie cu a dvs.
Ultimele modificari aduse codului fiscal prevad ca incepand cu anul 2007 aceste scutiri nu se vor mai acorda persoanelor aflate in aceiasi situatie cu a dvs.