Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transfer autorizatie de mediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transfer autorizatie de mediu

Stimati Domni,

Am urmatoarea problema :

o societate X, autorizata de mediu pt. activitatea de comercializare carburanti auto (gaz) si activitate spalatorie auto,- autorizatie comuna -ce functineaza de 10 ani, si care a fost nevoita sa-si prelungeasca autorizatia pe urmatorii 10 ani, se afla in perioada de asteptare a redactarii autorizatiei ( s-a depasit perioada de 30 zile lucratoare legale) , acum o saptamana s-a incheiat un contract de inchiriere a spalatoriei auto cu societatea Y. Ni s-a transmis de la ARPM Galati ca societatea Y trebuie sa se autorizeze separat, cu plata unei taxe de 500 ron , dupa ce initial se daduse solutia de transfer de autorizatie cu titlu gratuit pt. activitatea de spalatorie.
Care este solutia corecta ?
Multumesc.
Autorizatia se elibereaza pentru fiecare societate in parte, ea nu este transmisibila. S-ar putea discuta doar daca intre cele doua societati ar exista un contract de asociere in participatiune, dar din cele relatate de dvs. nu este vorba de asa ceva.