Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sot supravietuitor mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sot supravietuitor mostenire

Buna ziua,

Va solicit sfatul legat de urmatoarea situatie:sotia ramane vaduva pe neasteptate(accident sot),apartamentul unde locuieste este dobandit de sot inainte de casatorie, masinile si alte bunuri.Sotia se ocupa de imbunatatiri(aer conditionat,gresie,termopan).Apare copilul major din prima casatorie a tatalui si instiinteaza vaduva ca trebuie sa plece din apartament cat mai repede.Ce drepturi are vaduva(in afara de abitatie /detine si ea un apartament numai al ei).
Multumesc!
Sotia mosteneste cota de 1/2 din masa succesorala (care contine tot ce avea sotul la momentul decesului).
Sotia mosteneste 1/4, copilul 3/4. Va avea si un drept de creanta pt imbunatatirile aduse in timpul casatoriei.
Va rog,daca se poate,sa-mi explicti acest termen "drept de creanta" si ce implica asta_un proces cu copilul ?Fara instanta se poate ajunge la intelegere?Copilul din prima casatorie are dreptul s-o dea afara pe vaduva?
Va multumesc pentru intelegere!
Daca nu se inteleg, daca fiul nu recunoaste aportul sotiei la sporirea valorii imobilului, ajung in instanta pentru dezbaterea succesiunii.
N-are cum s-o dea afara pana la iesirea din indiviziune.
Foarte dragut din partea Dvs ca ne lamuriti!