Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Consecinte neplatirea abonamentului de telefonie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Consecinte neplatirea abonamentului de telefonie?

Mi-am facut un abonament pentru internet la [editat] cu contract pe 2 ani, anul trecut , si din cauza ca am fost rau platnic in trecut , am depus o garantie de 100 lei , care trebuia sa o primesc inapoi dupa 6 luni.
Au trecut 7 luni si am impresia ca [editat] vin cu tot felul de pretexte , ca sa amane sa imi dea banii inapoi. Daca nu ii primesc pana la urma , o sa consider ca am fost fraierit si ma gandeam sa nu mai platesc abonamentul in semn de protest.

Pot sa ma oblige in instanta sa le platesc dotariile? Desi daca nu as mai plati nimic , mi-ar taia internetul dupa vreo o saptamana de la intarziere , si le-as datora factura pe o luna si ceva ( factura este 50 lei ) , si tot ei mi-ar fi datori , teoretic.
gi-jane2, moderator
Trebuie sa cititi cu atentie clauzele prevazute in contractul semnat cu ei.
Solicitati in scris restituirea garantiei. Macar veti primi un raspuns oficial ca e considerata garantie , ca nu e , ca v-o dau sau nu si cand.
Garantia nu are legatura cu factura de plata, sunt chestiuni diferite, nu puttei compensa cu de la sine putere. Dvs trebuie sa platiti, altfel veti plati si penalitati si lucrurile se pot complic cu judecata si executare silita.
Vedeti intai ce si daca va raspund, apoi va puteti adresa protectiei consumatorului.