Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Buna ziua! Am o nelamurire in privinta Art.10 (7) din Legea nr.202/2002: "La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei." Ati putea sa-mi spuneti daca "orice imbunatatire a conditiilor de munca" se poate referi si la cresterea salariala din timpul absentei? Am intrebat acest lucru la resurse umane si mi s-a spus ca abia dupa cele 6 luni de la intoarcere mi se va evalua activitatea si mi se va acorda aceasta marire daca e cazul.
Va multumesc!

Intr-adevar, la revenirea din CCC trebuie sa beneficiati de orice imbunatatire a conditiilor de munca inclusiv la cresterea salariala din timpul absentei.

Multumesc tare mult de raspuns!