Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

in anul 1970 un proprietar a vindut 1000 metri patrati intravilan. mie 500 metri patrati numit generic V si unui alt cumparator C1 500 metri patrati .acte facute cu scita anexa notariala masuratoare facuta cu ruleta si schita anexa la actul notarial . Intre timp in anul 2001 cumparatorul C1 a facut cadastru pe terenul de 500 metri patrati dar la masuratori cadastrale facute cu aparatul de performanta a iesit o schita de cadastru diferita de schita initiala facuta cu ruleta cu numai 450 metri patrati si in anul 2008 a vindut terenul unui alt cumparator C2 La randul sau IN ANUL 2011 vinzatorul C2 vinde unui alt cumparator C3 pe baza aceluiasi cadastru facut de C1 si folosit si de C2 . Acum noul vecin C3 VAZIND ACTUL INITIAL DE VINZARE CUMPARARE AL cumparatorului i C1 in care apare 500 metri patrati si actualul act intre C2 si C3 in care doar 450 metri patrati ma cheama in instanta pe mine ca vecin desi pe cadastrul sau si actul de cumparare din 2011 apare scita si actul notarial de 450 metri patrati , pe cadastrul meu apare scita cadastru de 500 metri patrati ca si in actul de cumparare notarial initial. ,motivind faptul ca actul initial de cumparare al cumparatorului C1 era de 500 metri patrati Practic acum eu detin 500 metri patrati cu documentatie cadsatrala facuta in 2002 iar noul vecin C3 doar 450 metri patratitot cu documentatii cadstrala facuta de cumparatorul C1 si preluata succesiv din 2001 de maii multi cumparatori ,AMBELE INTABULATE , Practic din cei 1000 metri din 1970 vinduti la primii doi cumparatori cu scite notariale anexa , in anul 2001 primul cumparator C1 facand castru a gasit o scita diferita de cea initiala din 1970 si numai 500 metri patrati a intabulat si apoi in 2002 am facut cadsrtru si eu dar la mine a gasit cu masuratori cu aparat modern 500 metri patrati . Poate ultimul vecin C3 sa se indrepte cu actiune impotrriva mea ca desi a cumparat 450 metri patrati in 2011 / Are vre-un temei legal sa faca actiune in revendicare sau granituire ,invocand situatia din 1970? Va multumesc
Buna ziua,
de putut poate. Nu stiu ce sanse are.
este dreptul sau sa cera si al instantei sa-i dea sau nu.
Va sfatuiesc sa va formulati aparari cat mai bine.
av. Gariel Klein Kiritescu
va multumesc dar nu intekeg cum ar fi situatia de fapt , ultimul cumparator cumparand 450 metri patrati si avindu-i pe act si documentatie , iar eu avind 500 pe act si documentatie atunci in caz de admitere actiune ar capata 500 metri patrati adica cu 50 metri patrati mai mult decat a cumparat ? este admisibila o astfel de actiune sau exista o exceptie de inadmisibilitate ? cu alte cuvinte cumparand 450 metri patrati si avindu-i pe teren si in documentatia cadastrala atunci ce se poate invoca sa capete 500 ca in 1970 ?