avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... perchezitie in magazin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

perchezitie in magazin

Intr-un magazin, supermarket, etc , echipele de paza te pot cauta in sacosa, poseta, buzunare ?...Sau au dreptul sa-ti ceara sa le arati tu continutul posetei?
Cel mai recent răspuns: Bojan I.M. , Mediator 10:03, 29 Mai 2013
Nu. Numai politia are acest drept si numai in cazul infractiunilor flagrante si de crima organizata. In celelalte cazuri perchezitia se poate face numai pe baza unui mandat de perchezitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare rucsac mihaipescar mihaipescar Buna ziua! Vad ca in anumite supermarket-uri din Romania exista o practica care nu mi se pare a fi cu totul legala. Sa zicem ca intri in supermarket, ... (vezi toată discuția)
Abuz firma de securitate hypermarket TincaToniF90 TincaToniF90 Se da urmatoarea situatie : Am intrat intr-un hipermarket impreuna cu un prieten,am facut niste cumparaturi minore,cateva produse doar.La iesirea de la casa de ... (vezi toată discuția)
Descindere cristiursa cristiursa o descindere a politiei se poate efectua doar cu autorizatie de perchezitie (vezi toată discuția)