avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... descindere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

descindere

o descindere a politiei se poate efectua doar cu autorizatie de perchezitie
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 05:03, 13 Septembrie 2009
Daca descinderea presupune csi efectuarea unei perchezitii domiciliare, da, estre necesar in mandat in acest sens.
Intr-adevar, asa este...cu exceptia infractiunilor flagrante! B-)
Da, asa este deoarece altfel deja se poate discuta de abuz.
Fi-ti mai explicit cu descinderea. Studiati legea nr. 218 legea politiei. Pentru ce activitati s-a efectuat? Este la domiciliul unei persoane fizice sau la sediul unei persoane juridice. Termenul de descindere pe care il folositi are mai multe intelesuri.
Vad ca abordati numai subiecte de acest fel.
Mult succes!
Indiferent de faptul ca este vorba de o pesroana fizica sau juridica politia nu are dreptul de a da buzna decat in conditiile legii.

Daca nu exista elemente certe cu privire la savarsirea unei infractiuni sau pregatirea uneia deosebit de grave politia nu are drept de acces fara mandat.

Asa e in toata lumea civilizata unde legea prevaleaza in scopul de a se evita abuzurile.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Garda de mediu, abuz sau nu? cori-cory cori-cory Buna ziua , astazi am avut un control la domicilui de la Garda de mediu pe motiv ca am cateva masini in curte si ca sunt banuit ca desfasor activitati cu ele ... (vezi toată discuția)
Descindere handsu handsu Ce anume se intelege prin descindere si practic ce inseamna ? Se poate referi la o persoana , care locuieste la alta adresa , cunoscuta, si este posibil , ca ... (vezi toată discuția)
Dreptul la perchezitie corporala dxm_dxm dxm_dxm Buna ziua, As dorii sa stiu si eu daca un politist are dreptul de a efectua o perchezitie corporala fara mandat. De exemplu daca fumezi un joint de marijuana, ... (vezi toată discuția)