Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... descindere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

descindere

o descindere a politiei se poate efectua doar cu autorizatie de perchezitie
Daca descinderea presupune csi efectuarea unei perchezitii domiciliare, da, estre necesar in mandat in acest sens.
Intr-adevar, asa este...cu exceptia infractiunilor flagrante! B-)
Da, asa este deoarece altfel deja se poate discuta de abuz.
Fi-ti mai explicit cu descinderea. Studiati legea nr. 218 legea politiei. Pentru ce activitati s-a efectuat? Este la domiciliul unei persoane fizice sau la sediul unei persoane juridice. Termenul de descindere pe care il folositi are mai multe intelesuri.
Vad ca abordati numai subiecte de acest fel.
Mult succes!
Indiferent de faptul ca este vorba de o pesroana fizica sau juridica politia nu are dreptul de a da buzna decat in conditiile legii.

Daca nu exista elemente certe cu privire la savarsirea unei infractiuni sau pregatirea uneia deosebit de grave politia nu are drept de acces fara mandat.

Asa e in toata lumea civilizata unde legea prevaleaza in scopul de a se evita abuzurile.

avocat Claudiu Lascoschi