Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... descindere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

descindere

o descindere a politiei se poate efectua doar cu autorizatie de perchezitie
"Ita lex scripta est"-"Asa prevede legea"

Intr-adevar,desi neprevazuta in codul de procedura penala ,descinderea se desfasoara ca actiune politieneasca, in conditiile excelent aratate de d-l.consilier.
Oricum in cazul relatat de user nu pare a fi vorba despre asa ceva.Cel putin,astfel cum am inteles eu actiunea era de fapt o perchezitie in legatura cu niste inscrisuri,deci in acel caz era necesara obtinerea unui mandat emis de un judecator.
Radu Gabrian, Mediator
Colegul Cazacioc a intuit corect ,referitor la control financiar economic,de vreme ce autorul topicului,care a postat mai multe mesaje cu subiect identic ,se refera la o activitate prevazuta de L nr 8/1996 respectiv la drepturile de autor.
cazacioc a scris:

Nici eu nu stiu exact ce doreste sa afle initiatorul discutiei.
Sigur ca nu e vorba nici de descindere nici de perchezitie.
Cred mai degraba ca e vorba de un control economic efectuat de politia economica(politia de investigare a fraudelor economice).
Politia economica desfasoara actiuni de control specifice, in baza legii de organizare si functionare a politiei, in vederea prevenirii si combaterii criminalitatii economico- financiare.
Astfel, in cadrul actelor premergatoare de verificare a unor informatii referitoare la comiterea unor infractiuni economic-financiare, politia se deplaseaza la sediul unei firme.
Actiunea asta de control in cadrul careia in temeiul lui 96-97 din Cpp se ridica in copie unele inscrisuri,nu este nici descindere nici perchezitie ci este o actiune de control economic.
Eu cred ca la o astfel de actiune s-a referit initiatorul discutiei

Este posibil sa fie asa.
In acest caz nu e vorba de politia judiciara.
In aceasta situatie drepturile conferite de lege sunt reglementate in mod diferit.