Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Va rog sa imi spuneti in cazul in care am statutul de angajata la o firma dar sunt si PFA (crestere albine),in momentul in care voi intra in concediu pentru crestere copil si voi beneficia de indemnizatie(ca efect al statutului de angajat)va trebui sa suspend activitatea PFA-ului??sau pot functiona in continuare ca PFA,tinand cont ca indemnizatia as primi-o ca urmare a faptului ca am contract individual de munca la o societate?
1. Puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, conecdiu de maternitate etc.).

2. Activitatea de PFA face parte din activitati independente iar veniturile din acaesta activitate sunt luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.

3. Indemnizatia pentru CCC nu se poate cumula cu nici un venit care poate fi luat in calculul indemnizatiei pentru CCC.

4. Asadar trebuie sa intrerupeti activitatea de PFA pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC (chiar daca vi se suspenda contractul individual de munca).