Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cod fiscal
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cod fiscal

Referitor Art.159-Corectarea documentelor,al.3:"Pe facturile (de corectie)emise se va face mentiunea ca sunt emise dupa control si se vor inscrie intr-o rubrica separata in decontul de taxa".Ce inseamna aceasta rubrica separata?
Cum se procedeaza concret pentru a nu exista posibilitatea unei duble impuneri?
Sunt in situatia in care trebuie sa recuperez TVA prin stornare-al.1,lit.b din art.159.
Contabilii consultati nu prea stiu cum se procedeaza in mod concret.
De asemenea au temerea ca trebuie umblat in contabilitatea anilor trecuti.
Nu sunt contabil,dar cred ca nu chiar asa de complicat.
Va rog sa ma lamuriti si va multumesc,urmand sa sustin recomandarile dvs.la contabili.
in decontul de tva exista o rubrica separata astfel incat sumele sa nu fie preluate in fisa pe platitor.

un exemplu ar fi urmatorul, foarte des intalnit in practica fiscala:

o persoana impozabila depaseste plafonul legal de scutire tva si nu se inregistreaza in scopuri de tva conform legii, continuand sa aplice in mod eronat regimul special de scutire pentru intreprinderi mici, prevazut de art. 152 cod fiscal.
dupa efectuarea inspectiei fiscale se stabilesc in sarcina persoanei respective sume de plata reprezentand tva colectata aplicata asupra veniturilor obtinute (in cazul vanzarilor cu amanuntul tva colectata se stabileste prin procedeul sutei marite, respectiv 24/124).

contribuabilul verificat poate, in urma intelegerilor cu partenerii sai de afaceri, sa storneze toate facturile emise eronat fara tva si sa refactureze cu tva, recuperandu-si astfel tva de plata catre stat.

in acelasi timp, partenerii sai au drept de deducere a tva inscrisa in aceste facturi emise dupa inspectia fiscala.
va multumesc f.mult.
de fapt dvs.mi-ati mai raspuns la alte intrebari.
cum ramane cu contabilii:cum ii conving ca nu trebuie sa modifice situatiile anterioare si ca de fapt ei nu au nimic de pierdut,dar in schimb ma ajuta pe mine?
pe ce perioada in urma se pot storna facturile?in situatia mea,perioada incepe cu febr.2010.
va multumesc inca o data si sper sa ma mai lamuriti si in continuare,daca va fi cazul.
este o situatie in care pe dvs. va ajuta, ei neavand nimic de pierdut, avand drept de deducere pentru tva achitata.
facturile se pot storna in interiorul termenului de prescriptie, adica pe perioada maxima de intindere a inspectiei fiscale (5 ani).
sunt lamurit cu privire la stornare,dar contabilul consultat nu este lamurit in urmatoarele probleme:
- care este randul din Declaratia 300 de decont tva in care se inscriu efectiv sumele tva recuperate?
- cum se completeaza tva-ul recuperat in jurnalul de vanzari,cu + sau cu - ?
- sau pur si simplu nu se trec in jurnalul de vanzari facturile stornate?
am consultat si Ordinul 77/2010 si tot nu ne-am lamurit;
va multumesc f.mult si ma scuzati pentru insistenta,dar pentru mine este f.importanta situatia;
in decont, dupa optiunea de solicitare rambursare sold suma negativa de tva exista o rubrica separata in care se inscriu facturile emise dupa inspectia fiscala.

in jurnalul de vanzari, de asemenea, se trec intr-o rubrica separata cu semnul plus, dar nu se iau in calcul la total taxa colectata, aceste sume fiind deja impozitate la de inspectia fiscala.

sau pur si simplu pot sa nu fie trecute in jurnal, ci doar in decontul de tva.

ceea ce ma intrebati acum pe mine sunt chestii de forma, neimportante, fara implicatii fiscale.

ft important este ca beneficiarii sa accepte stornarea facturilor emise in regim de scutire si refacturarea loc cu tva.