Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legea 31/1990 republicata si modificata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legea 31/1990 republicata si modificata

Buna seara ,
As vrea sa ridic urmatoarea problema :
Un laborator de analize medicale , printre alte cerinte impuse trebuie sa aiba medic specializat in acest domeniu . De ce registru comertului ma obliga ca acest specialist sa fie trecut ca administrator in societate , pentruca spun ei asa le solicita colegiul medicilor ? .
Dupa cite stiu o asemenea prevedere nu poate completa sau modifica o lege organica .
Ce sfaturi imi puteti da ?
Va multumesc anticipat .
Oare nimeni nu poate asi expune o "parere" ? Ce spune un avocat sau un jurist ? La noi este posibil ca o decizie sa contravina prevederile unei legi ? Se pare ca da , atita vreme cit nimeni nu reactioneaza , legal .
mahalean a scris:
De ce registru comertului ma obliga ca acest specialist sa fie trecut ca administrator in societate , pentruca spun ei asa le solicita colegiul medicilor ? .

NU sunt avocat cum ati solicitat, dar va raspund pentru ca nu v-a raspuns nimeni.
Aproape toate asociatiile si organizatiile profesionale din Romania, conditioneaza ca firma respectiva sa fie condusa de un profesionist din domeniul respectiv !
Ar fi nefiresc ca, de exemplu :
- un bucatar sa isi deschida societate de expertiza contabila, bucatarul administrator si expertul salariat;
- un frizer sa isi deschida societate de audit, cu frizerul administrator si auditorul salariat;
- un pedagog sa isi deschida societate de avocati, cu pedagogul administrator si avocatul salariat;
... ce sa mai vorbim de medici !
Dpmdv, cerinta respectiva este atat legala cat si de bun simt.
Aceste organizatii profesionale functioneaza in baza unor legi speciale !