Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat dintr-o intamplare nefericita

Buna ziua,

Va spun de la inceput ca stiu cam am gresit si am recunoscut de la inceput ca am gresit, dar ieri am avut o zi deloc buna.

Pe scurt, pe fondul grabei si oboselii am omis sa platesc la casa la un supermarket.
Mentionez ca:
- totul a fost neintentionat,
- casierita nu a spus nimic, cand am parasit casa
- am scanat si cardul de fidelitate inaintea cumparaturilor.
-dupa cateva minute inainte sa ies din supermarket, am fost opriti de casiera care mi-a spus ca am omis sa sa platesc, moment in care mi-am cerut scuze si m-am intreptat spre casa cu intentia de a plati.

In drum spre casa, au venit niste agenti de securitate ca nu m-au lasat sa platesc si ne-au condus (pe mine si prietena mea) intr-o sa sala unde ne-au perchezitionat.

Acolo le-am explicat exact ce s-a intamplat, dar nu am avut parte de nici un pic de intelegere. Mai mult, se observa zelul lor.
Dupa vreo doua ore de asteptat am venit si politia care ne-a dus la sectie sa ceara declaratie amandorura. De aseamnea, si aici, toti intelegeau ce s-a intamplat, dar spuneau ca asta e procedura si trebuiesc data declaratii.

Din ce am inteles eu de la politsisti,
- ce s-a intamplat se poate considera ca furt, chiar dc dupa cum v-am explicat si au inteles si politistii a fost o intamplare jenanta
- voi fii chemat la un moment dat in fata procurorului impreuna cu prietena mea

Intrebari, va multumesc anticipat pentru raspunsuri

1) Ce este de facut ca sa scap absolut cu basma curata, in sensul ca nu as dori absolut nici o pata pe cazier (nu am nici un fel antecendente)
2) Este necesar sa contactez un avocat inainte sa ma duc la procuror, atunci cand ma va chema?
3) Politistul mi-a dat de intelesc ca el zice ca va fi maxim un NUP, dar eu as vrea sa scap total de acest dosar, daca se poate (ne-au luat declaratii, e un process verbal pe numele nostru, si nu as vrea sa apar pe nicaieri cu astfel de 'cv')

mircea2014, utilizator
La amandoi va intocmit dosare penale? Numai prietena a furat ?
Da, ar trebui sa apelati la serviciile unui avocat pentru ca din cele relatate dvs. nu cred ca va puteti face singur apararea.
Casiera v-a eliberat bonul fiscal?
Poate fi si culpa casierei.
Ea a omis sa va ceara banii.
Dar este si greseala dv.
Mai mult de un 18 ind.1 nu cred ca se va intampla mai ales ca nu a-ti produs un prejudiciu.
Pana la urma bunurile din cos au fost platite?
Luati-va un avocat! Cu tot respectul, daca intentia dumneavostra nu a fost aceea de a fura, ce cautau bunurile si in rucsac?
Nu am inteles daca sunteti vinovat de furt.
Presupun ca nici bon de casa nu ati avut.

Daca sunteti vinovat de furt in astfel de conditii veti primi o amenda administrativa.
Admin, administrator