Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Data deces mostenitor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Data deces mostenitor

Buna ziua,

Imi puteti spune cum pot afla data decesului (sau orice dovada a decesului) unui mostenitor? In formularul Anexa 24 nu este mentionat. A murit undeva intre anii 1960-1970.

Multumesc
Daca cunoasteti data si locul nasterii, mergeti la primaria localitatii unde a fost inregistrata nasterea si poate aflati acolo de la registrul starii civile.
Daca va trebuie aceasta informatie pentru procedura succesorala, notarul public poate solicita de la primarie un extras pentru uz oficial de pe certificatul de nastere al persoanei, cu toate mentiunile cu privire la casatrie, divort, deces. Acest extras ramane insa in arhiva notarului public, care trebuie sa fie legal sesizat cu dezbaterea succesiunii pentru a putea solicita un astfel de document.
Daca aveti cunostinta despre locul decesului, apelati la primaria respectiva pentru a solicita cercetari in perioada 1960-1970, dupa care in calitate de mostenitor solicitati un certificat de deces.