Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare intre fiu si tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare intre fiu si tata

Se poate incheia un contract de vanzare intre fiul de 17 ani si tatal sau?.....Cum se procedeaza??
Se poate.

Se cere încuviinţarea instanţei de tutelă pentru încheierea actului. Instanţa va numi şi un curator care să-l asiste pe minor la încheierea actului. Tot instanţa de tutelă va stabili condiţiile în care actul va fi încheiat.
si cine este instanta asta de tutela? Pe ce criterii se va stabili cine e curatorul? Multumesc anticipat!
Judecătoria.

Curatorul poate fi numit şi la propunerea dumneavoastră.

Legea spune că la încheierea actelor juridice minorul este asistat/reprezentat de părinte. Avînd în vedere faptul că, în cazul dumneavoastră, interesele părintelui şi ale minorului sunt contrare (ca între vînzător şi cumpărător), instanţa va numi un curator strict pentru acest act.
Pana rezolvati problema cu actele, devine copilul major si nu va mai folosesc.. .....
Dupa ordine, banuiesc ca fiul vinde si tatal cumpara... daca insa este invers si fiul cumpara, trebuie de asemenea sa precizati de unde vin banii pentru plata pretului (mostenire, donatie, loto etc.)