Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedieri care nu tin de salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedieri care nu tin de salariat

Cum pot fi atacate in instanta ?
Decizia de concediere poate fi contestata in instanta :
- pentru neindeplinirea conditiilor de forma

- pentru neindeplinirea conditiilor de fond

Termenul de contestare este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei. Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul si este scutita de plata taxelor judiciare.