avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedieri care nu tin de salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedieri care nu tin de salariat

Cum pot fi atacate in instanta ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:28, 31 Mai 2013
Decizia de concediere poate fi contestata in instanta :
- pentru neindeplinirea conditiilor de forma

- pentru neindeplinirea conditiilor de fond

Termenul de contestare este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei. Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul si este scutita de plata taxelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desființarea locului de munca teglaslevente teglaslevente Buna ziua ! Acest an a inceput pt noi cât se poate de rău. Soția sa îmbolnăvit si a umblat numai in spitale si i s-a adunat 30 de zile de concediu ... (vezi toată discuția)
Termen contestare sfarghiuelena sfarghiuelena Buna dimineata.Va rog sa-mi spuneti in ce termen se poate contesta preavizul de concediere in situatia in care motivele nu sunt reale. Va multumesc pentru ... (vezi toată discuția)
Concediere in aceasta perioada Senamiu Senamiu Am primit o notificare in care sunt anuntata ca incepand cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz deoarece nu mai au nevoie de serviciile mele ca au ... (vezi toată discuția)