Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata retroactiva impozit programator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata retroactiva impozit programator

Buna ziua,

Din cate am inteles, un angajat, in functia de programator, daca aduce diploma de absolvire legalizata pentru a beneficia de scutire la plata impozitului pe salariu, poate solicita rambursarea impozitului pe salariu calculat din anii trecuti. Am terminat masterul cu specializarea Cibernetica in 2012 iar firma indeplineste toate conditiile necesare pentru scutirea de impozit.
Cu toate ca de-abia acum am diploma de master, firma nu vrea sa plateasca acest impozit.
Ce pot face in directia aceasta?
Va multumesc.
O problema similara o am si eu, in sensul ca mi s-a spus ca nu pot beneficia de scutirea de impozit (desi toate conditiile sunt indeplinite) pentru ca la angajare am negociat un salariu NET, iar pentru a mi se da banii pe impozit trebuie redus brutul astfel incat sa se ramana la acelasi net negociat. Pe contract insa, nu scrie nicaieri acest net negociat ci doar brutul. Probabil asta este si problema la tine. Incearca sa vorbesti cu angajatorul tau si vezi ce-ti motiveaza.
Buna ziua,

O problema similara o am si eu. Angajatorul sustine ca nu pot beneficia de reducerea de impozit pentru ca am negociat salariul NET(in contract este mentionat salariul NET negociat dar si salariul brut aferent acelui NET). Mentionez ca toate criteriile legale (pentru angajator si pentru angajat) referitoare la scutirea de impozit sunt respectate.

In aceste conditii, angajatorul este obligat sa vireze valoarea 17%(din salariul Brut) catre angajat?
Daca salariul brut nu se modifica, cei 17% (impozit dat statului pana acum) vor ramane in contul angajatorului sau vor intra in contul angajatului?