Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despre credite restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despre credite restante

:)BUNA ZIUA.Am avut un credit la o societate financiara nebancara( IFN) din 2005 pana in 2007.Am achitat tot creditul,iar pentru inchiderea contractului mi-au cerut sa platesc o alta suma,de 48,28 ron,de care nu am fost de acord si nu am platit-o pana anul acesta in martie, cand am mers sa fac un credit la o banca si am aflat ca sunt raportata la biroul de credit cu intarzieri de peste 180 de zile si contul dat la colectare.Banca la care am fost pentru credit mi-au cerut sa achit aceasta suma de la acest credit restant si sa cer inchiderea de cont,dupa care am si facut si mi-au acordat acest imprumut.Dupa o luna am incercat sa fac un alt credit la aceasta banca si nu am putut deoarece la biroul de credit eram raportata cu litera G,(adica contul este platit complet,dar a fost dat la colectare si transferat la societati de recuperare ),dupa ce eu am achitat aceasta suma restanta la ei.Ce se poate face in aceasta situatie ,ma poate sfatui cineva, va rog mult:
gi-jane2, moderator
Informatiile negative din Biroul de credit si Centrala riscurilor bancare nu pot fi modificate decat de cei care le-au raportat si asta doar in anumite conditii. Fie asteptati sa treaca timpul (4 respectiv 7 ani) fie dati in judecata IFN-ul si ii obligati sa va scoatadin bazele de date ale celor doua institutii (asta in cazul in care dvs. aveti dreptate in privinta sumei respective)