Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Mama mea este nascuta in 25 iulie 1963 , lucreaza din 15 august 1982 .Pentru a iesi la pensie anticipata partial , la ce varsta ar putea iesi , cu ce vechime si daca la vechime se pune si perioada de somaj si concedii medicale ( a avut concediu medical cu accident la locul de munca , concedii medicale , pentru cresterea a 2 copii si concediu de boala - pe diverse perioade ?

Multumesc
- 25 ian 2026 pensie limita de varsta, la 62 ani si 6 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 33 ani si 3 luni
- 25 ian 2021 - pensie anticipata ( fara penalizare) daca are un stagiu de cotizare de 41 ani si 3 luni ( 33 ani si 3 luni + 8 ani) - art. 62 din Lg.263/2010
- 25 ian 2021 - pensie anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75 x nr. lunilor de anticipare) daca a realizat stagiul complet de cotizare sau l-a depasit cu pana la 8 ani) ( art. 65 din Lg. 263 / 2010).
Concediul medical si perioada de somaj nu sun considerate stagiu asimilat si se iau in calcul la stabilirea pensiei anticipate sau anticipate partiale ( art. 49 din lege)