avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rezolutie alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rezolutie alcoolemie

Va rog sa imi spuneti ce inseamna scoaterea de sub urmarire penala in cazul meu.
Acum doi ani am condus baut si am avut un accident usor cu un alt autovehicul, totusi cu avarii. Celalat si-a reparat masina pe asigurarea mea iar acum eu am primit o rezolutie de la procuror cu scoaterea de sub urmarire penala dar am fost chemat in judecata si de catre asigurator pentru recuperarea sumei platita de ei pentru repararea masinii cu care am avut accident.
Tin sa precizez totusi ca alcoolemia calculata de catre IML era de 0.95 la mie la ora producerii accidentului.
Rezolutia procurorului inseamna ca fapta nu e infractiune sau ca este dar mi-a dat doar amenda administrativa ?
Cel mai recent răspuns: Mihai Strimbeanu , Alte profesii 11:41, 4 Iunie 2013
Inseamna ca nu mai aveti in carca raspundere penala.
Adica veti putea conduce in viitorul apropiat daca nu ati condus pana acum...
Foarte norocos.
aurelian2006 a scris:

Va rog sa imi spuneti ce inseamna scoaterea de sub urmarire penala in cazul meu.
Acum doi ani am condus baut si am avut un accident usor cu un alt autovehicul, totusi cu avarii. Celalat si-a reparat masina pe asigurarea mea iar acum eu am primit o rezolutie de la procuror cu scoaterea de sub urmarire penala dar am fost chemat in judecata si de catre asigurator pentru recuperarea sumei platita de ei pentru repararea masinii cu care am avut accident.
Tin sa precizez totusi ca alcoolemia calculata de catre IML era de 0.95 la mie la ora producerii accidentului.
Rezolutia procurorului inseamna ca fapta nu e infractiune sau ca este dar mi-a dat doar amenda administrativa ?


Sunt curios ce firma de asigurari despagubeste o dauna provocata de un sofer care in momentul producerii unui accident se afla sub influenta bauturilor alcoolice...si tot ca o curiozitate: ce procuror da NUP atunci cand ai peste 0,8/1000 alcoolemie in sange..puteti spune ca minunile chiar exista.
Pana la solutionarea dosarului penal,exista prezumtia de nevinovatie.
Asiguratorul l-a despagibit pe cel vatamat deoarece nu putea sa-l tina pe bietul om fara masina.
Dar totusi nu ai scapat.Este posibil sa ca asiguratorul sa formuleze plangere impotriva rezolutiei data de catre procuror si atunci poate prim procurorul infirma rezolutia,iar daca nu se intampla acest lucru ,se mai poate face plangere impotriva rezolutiei a prim procurorului si la prima instanta de judecata.
Asa ca mai ai de asteptat.
Iar daca instanta mentine rezolutia prim procurorului ,atunci poti zice ca ai scapat de dosarul penal.
Dar in civil o sa fie destul de complicat pt. Dv.
Soc. de asigurari au bani ca sa plateasca taxa de timbru si mai au si o groaza de avocati.
Este posibil sa va treziti cu un sechestru asigurator pe bunurile dv.
Dar despre ce suma este vorba?
E vorba de 8000 ron dar intrebarea mea era daca in conditiile actuale eu trebuie sa platesc banii aia sau nu, si daca da ce ii mai intereseaza pe ei partea penala ?
Iar alta intrebare cat costa sa fac si eu o intampinare ?

Alte discuții în legătură

Accident auto, alcoolemie 0,8 in aer, cine plateste avariile auto? discover discover Azi noapte , stand la semafor cu o alta mașina in fata care staționa si ea .....am fost lovit din spate de o mașina a cărui șofer era in ... (vezi toată discuția)
Am facut accident baut anghilosanu florin anghilosanu florin sal sunt cam speriat si nu stiu ce sa mai cred eu am facut un accident am lovit trei masini am fost baut daca este contraventional sau penal rca meu obigatoriu ... (vezi toată discuția)
Dosar la parchet de 5 luni, nici un raspuns pana acum Mony_otv2002 Mony_otv2002 Buna seara, in urma cu un an si jumatate, mai exact in noaptea de 30 iunie 2012, am fost surprins baut la volan, cu o alcoolemie de 0.47 la mie in aerul ... (vezi toată discuția)