Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am facut accident baut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am facut accident baut

sal sunt cam speriat si nu stiu ce sa mai cred eu am facut un accident am lovit trei masini am fost baut daca este contraventional sau penal rca meu obigatoriu ii despagubeste pe cei 3.Mie casco stiu ca nu imi da nimic dar ma interesesaza daca pe ei ii despagubeste sau ma va da in judecata.Am asigurarea la unita.Mersi.
anghilosanu florin, utilizator
Este contraventie daca ati avut sub 0,8 la mie alcoolemie. Daca ati avut peste aceasta limita, veti fi sub incidenta art. 87 din OUG 195/2002 si veti fi cercetat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice si pentru distrugere.
Nu cred ca cei de la asigurari vor plati (sau daca o fac, se vor intoarce impotriva dvs.), deoarece este o fapta savarsita cu intentie.
asa cum a relatat si colegul meu de mai inainte este f. importanta alcoolemia pe care o aveati la momentul producerii accidentului. daca este peste 0,8 la mie in sange atunci vi se va intocmi dosar penal. si nici eu nu cred ca firma de asigurari va despagubi daca afla ca ati facut accidentul baut.

insa ce pot sa zic, ... bafta

av zaharia florin