Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE CUMPARARE PROPRIETATE IMOBILIARA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE CUMPARARE PROPRIETATE IMOBILIARA

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce acte imi sunt necesare pt. achizitionarea unei prorietati imobiliare (inclusiv ce doc. mai exact , am nevoie de la cadastru) etc.
Multumesc!
Cele mai importante ,,documente'' sunt banii :D
Apoi sa aveti si actul de identitate la dvs. si incheiati contractul de V-C la notar in forma autentica. Apoi va spune notarul ce va mai trebuie.
De cadastru are nevoie imobilul pt a putea fi vandut, vanzatorul are nevoie de mai multe acte pt a vinde ( actul de proprietate, incheiere de intabulare, adeverinta de la asociatia de proprietari ca nu sunt datorii- sau de la furnizori daca e cazul, certificat fiscal, extras de carte funciara etc) , decat dvs sa cumparati.
Dvs, bani si buletinul.