Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu 5 mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu 5 mostenitori

buna ziua, as dori sa stiu care este procedura in cazul in care unul dintre mostenitori nu vrea sa se faca succesiune si nici nu doreste sa paraseasca casa ramasa ca mostenire??
au trecut 10 ani de la decesul titularului.
Ati inteles Bine dar asta nu inseamna ca au solicitat dezbaterea succesiunii la notar. Suspendarea dezbaterii succesorale la notar inseamna ca s a cerut de catre succesibili punerea pe rol a dosarului la un notar cu competenta in a dezbate succesiunea iar acestia nu s au prezentat la notar si au abondonat procedura succesorala, fie nu se inteleg asupra intinderii masei succesorale sau isi contesta calitatea, fie unul dintre succesibili aduce dovada ca a sesizat instanta. Asta inseamna suspendare!
Procedura prealabila invocate de dvs partial si de mine in intregime nu presupune suspendare ci o verificare in Registrele notariale.verificare in urma careia se da o incheiere a notarului prealabila si obligatorie. Numai pentru aceasta incheiere puteti sa l indrumati la notar!
Va multumesc pentru consecventa. Am recunoscut raspunsul inadecvat si ,de asemenea, ca am folosit gresit sintagma "incheiere de suspendare" . Important mi se pare ca utilizatorul sa fie informat de aceasta procedura prealabila si, desigur , sa primeasca o informatie corecta, in sensul ca aceasta procedura se desfasoara in fata notarului si ca este obligatorie.