Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere masina fara acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere masina fara acte

Ce risca un sofer daca isi parcheaza masina pe drum european in loc nepermis, fara a porni avariilel, fara a avea actele la el si intoarcere incalcand linia continua?
Pt. stationare in loc nepermis = amenda (valoarea o aflati din decret)
Daca nu aveti actele la dvs., dar masina are actele legale, primiti amenda. Daca nu aveti acte deloc = dosar penal. Pentru intoarcere pe linia continua vi se suspenda dreptul de a conduce - adica va ia politia permisul intre 30 si 90 de zile, in functie de repercursiunile faptei dvs.
Publitrad SRL, Traducator autorizat
Masina nu i apartine persoanei si este un bun supus partajului, Eu ca si copropietar i-am cerut sa lasa masina in acel loc (eram in sediul politiei ), iar omul s-a urcat in ea si a plecat uitandu-si actele in sediu.
victor_teodorescu, utilizator