Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea declaratiei de acceptare a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea declaratiei de acceptare a succesiunii

Buna ziua, as dori sa aflu cit timp este valabila o declaratie de acceptare a succesiunii data la un notar si daca se prescrie daca in continuare nu fac nici un demers pentru a dezbate succesiunea. Va multumesc. Cu respect.
Declaratia de acceptare a succesiunii odata intocmita la notariat se inscrie in baza de date speciala la nivelul Camerei notarilor publici si nu se prescrie
odata data cererea de acceptare isi produce efectele. inseamana ca ati acceptat succesiunea. consultati un avocat la cazul in speta pentru rezovarea cazului. acceptarea succesiunii nu se prescrie.
Antoanela Geaman, Avocat
Art. 1108
Felurile acceptării
(1) Acceptarea poate fi expresă sau tacită.
(2) Acceptarea este expresă când succesibilul îşi însuşeşte explicit titlul sau calitatea de moştenitor printr-un înscris autentic sau sub semnătură privată.
(3) Acceptarea este tacită când succesibilul face un act sau fapt pe care nu ar putea să îl facă decât în calitate de moştenitor.