Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire fortata din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire fortata din indiviziune

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cu un punct de pornire pentru urmatoarea problema ?

Bunicul impreuna cu bunica detin o casa de la strabunici.
Bunica a murit iar succesiunea dupa ea nu s-a facut.
Impreuna au 3 copii (2 frati F1,F2 si o sora S1).

In casa bunicilor locuiesc momentan F1 si S1 (F2 s-a mutat). Evident in acest moment curtea si toate cheltuielile sunt comune.

Acum S1 doreste sa detina un act de proprietate si sa se separe de F1. Practic curtea sa nu mai fie comuna si fiecare sa fie cu partea lui.

Fratele F1 nu doreste sa semneze nici un act si nici nu doreste sa iasa din indiviziune (ii convine pentru ca nu plateste nimic in acest moment iar separarea ar insemna fiecare cu cheltuielile lui).

Ce se poate face din punct de vedere legal ?
Poate bunicul sa faca succesiunea fara semnatura lui ? Poate el sa decide cum se imparte terenul ?

Multumesc,
Buna ziua,

Va trebui sa dezbateti succesiunea dupa bunica, tot atunci daca mostenitorii se inteleg se poate face si iesirea din indiviziune. In cazul in care mostenitorii nu se inteleg pentru iesirea din indiviziune atunci nu va ramane decat calea instantei.
Mostenitorii reprezinta Bunicul + F1 + F2 + S1 ?
Doar bunicul nu poate sa faca nimic, corect ?
Cum se poate dezbate succesiunea dupa bunica daca F1 nu doreste sa semneze nici un act?

F1, F2, S1 nu s-au inteles deoarece F1 nu doreste sa faca nici un act si nu doreste sa dea nici o semnatura.

Calea instantei ce presupune ?
Cine si cum se face impartirea ?

Se poate ca S1 sa ramana in aceleasi camere in care a stat pana acum (avand in vedere ca a investit in aceste camere).
Este vreo problema daca F2 nu mai locuieste in aceasta casa ?
tebbaerty, utilizator
Vreo parere ceva ?

Cel mai mult m-ar interesa cum se poate face concesiunea dupa bunica in cazul in care unul dintre frati nu este deacord sa o faca ( nu vrea sa semneze ).
Sesizati instanta de judecata, in vederea dezbaterii succesorale.
Obtineti de la notar incheierea privind verificarea evidentelor succesorale si apoi mergeti la instanta.