Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- un titlu de proprietate (pentru un teren) eliberat pe numele a doi frati (F1 si F2), ambii decedati.
- Mostentori (M1 si M2) pentru fiecare din fratii decedati: sotia respectiva si cate doua fiice.
- Unul din mostenitorii M1 (F1 decedat de 7,5 ani), nu locuieste in tara si nici nu a mai venit de cativa ani.
- Mostenitorii M1 nu sunt foarte dornici sa dezbata succesiunea.
- Mostenitorii M2 doresc sa cedeze partea lor de teren din mostenire, catre M1.
Intrebari:
1. succesiunea poate fi dezbatuta numai de mostenitorii M2 (F2 decedat de 2 ani)?
2. poate fi dezbatuta succesiunea si de catre mostenitorii M1, cu procura de la cel care locuieste in strainatate? exista procura tip?
3. cum pot mostenitorii M2 sa cedeze partea lor din acest teren mostenit catre mostenitorii fratelui F1?
Multumesc,
A.M.
ancamate, utilizator
1. Da, dar nu rezolva problema decât parțial, în sensul că se clarifica situația asupra jumătății lui F2.
2. Da. Dacă moștenitorul respectiv are pretentii la succesiune poate împuternicit o altă persoană să îl reprezinte la dezbaterea succesiunii după tata. Dacă moștenitorul nu are niciun fel de pretentie la moștenire, poate da o declarație de renunțare la moștenire. Cu mențiunea că renunțare priveste TOT (adică și alte bunuri pe care le-a mai avut F1, în afară de cota de pe titlu). Atât procura, cât și declarația de renunțare se întocmesc la Consulat. De formulare, se ocupa consulul.
3. După ce M2 dezbat succesiunea, pot dona jumătatea moștenită de la F2, către M1. Bineînteles daca M1 vor.
Ulterior M1 vor trebui să dezbată la un moment dat si succesiunea după F1, pentru a-si întregi dreptul de proprietate.
Altfel jumătatea lui F1 va rămâne în aer.
@raluk0207: Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Mostenitorii M1 (fiicele) au fost sfatuiti de primarul (!) din sat sa astepte si decesul mamei si apoi sa dezbata succesiunea, dupa ambii parinti. Din acest motiv, M2 doresc sa dezbata succesiunea independent de M1 si sa cedeze partea ce le revine, catre M1, care sunt doritori.

Dar cum se procedeaza? M2 (si M1 daca doresc) dezbat succesiunea pentru toata suprafata terenului sau numai pentru 1/2 din ea - ca atat revine fiecarei "grupe" de mostenitori, nu? Impartirea aceasta 50-50 rezulta dupa succesiune sau e necesar si un partaj sau alta actiune?

ancamate, utilizator
Pai o consecinta a hotararii proaste de a astepta (ce, nu stiu?) sa dezbati o mostenire sunt costurile mai ridicate. Mai exact, dupa implinirea a 2 ani de la deces, in afara taxelor notariale se mai percepe si un impozit de 1% din valoarea masei succesorale, impozit care uneori poate ajunge dublu.
Apoi, dupa ce dezbat succesiunea dupa F1, mama poate incheia cu una din fiice sau cu ambele, un act din timpul vietii, astfel incat la decesul mamei sa nu mai trebuiasca dezbatuta succesiunea.
M2 pot dezbate succesiunea dupa F2, independent de hotararea M1.
F1 si F2, fiind frati detin cote egale de 1/2 din toate terenurile mentionate in titlu.
Deci dezbatarea succesiunii dupa F2 va cuprinde 1/2 din terenuri.
Daca ulterior, M2 transmit catre M1 jumatatea mostenita, si la un moment dat M1 vor dezbate succesiunea dupa F1, vor trebui sa faca un act de partaj intre ei (mama si fiice).
Ok; va multumesc frumos!

Voi recomanda avocatnet.ro, a fost o experienta neasteptata, o surpriza placuta:)

Toate cele bune!
A.M.
ancamate, utilizator