Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe termen determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe termen determinat

In data de 25 a lunii expira cele 36 luni de prelungire a Contractului de munca pe perioada determinata intre un angajator bugetar si un pensionar. Cand si cum se poate incheia intre acestia un Contract pe termen nedeterminat, fara ca la data de 25, in momentul incheierii ultimului contract pe perioada determinata, postul sa se blocheze? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
@ sch

Nu se mai poate incheia un nou c.i.m. imediat dupa incetarea celui vechi , intrucat angajarea in sectorul bugetar se face prin concurs sau examen.
Asadar la incetarea c.i.m. postul ramane vacant.
@freelis
Ma gandeam daca nu se poate transforma CM pe perioada determinata in nedeterminata printr-un act aditional, astfel ca sa nu existe incetarea CM. Nu exista nici un artificiu? Deci dupa 3 ani (de cumul, pensie cu salariu),fostul angajat- care are vechime 30 de ani pe post- trebuie sa-l reocupe prin examen? Multumesc.
Este vorba despre sectorul bugetar unde sunt alte reguli.
Daca era vorba despre sectorul privat, raspunsul era afirmativ si fara niciun impediment.

Teoretic exista aceasta posibilitate insa cred ca trebuie urmata o anumita procedura pentru a se obtine asa ceva.
Practic este mai greu mai ales in conditiile in care angajarea se face prin concurs sau examen.