Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare

in momentul in care am solicitat concediu pt crestere copil am depus la servici o cerere prin care solicitam concediu pana la 2 ani adica pana la 6.01.2010 dar acm vreau sa ma intorc si angajatorul mi-a spus ca nu pot din cauza cererii depuse ce pot face?
Faceti o alta cerere prin care solicitati anularea primei cereri sau, daca ati beneficiat un timp de CCC, ca renuntati la acest concediu.
In CCC se poate intra si renunta oricand pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
dumimiha a scris:

in momentul in care am solicitat concediu pt crestere copil am depus la servici o cerere prin care solicitam concediu pana la 2 ani adica pana la 6.01.2010 dar acm vreau sa ma intorc si angajatorul mi-a spus ca nu pot din cauza cererii depuse ce pot face?

Angajatorul comite un abuz in acest caz.
Dvs. puteti sa va intoarceti oricand la serviciu, insa in pleabil cu 20 zile lucratoare depuneti o cerere in acest sens (o inregistrati la firma, pastrati o copie).
Cererea depusa de dvs. inainte cu cele 20 zile, practic va constitui un preaviz pentru persoana care va tine locul la serviciu. Nu se poate sa nu va "primeasca" inapoi, este dreptul dvs., doar daca..... vrea sa plecati de tot.... dar sa nu cumva sa va dati demisia!
Nu exista niciun termen de depunere a cererii ... cererea de revenire o poate depune oricand la angajato.
imi puteti spune in ce lege se specifica?
elis a scris:

Nu exista niciun termen de depunere a cererii ... cererea de revenire o poate depune oricand la angajato.

imi puteti spune unde se specifica?