avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare

in momentul in care am solicitat concediu pt crestere copil am depus la servici o cerere prin care solicitam concediu pana la 2 ani adica pana la 6.01.2010 dar acm vreau sa ma intorc si angajatorul mi-a spus ca nu pot din cauza cererii depuse ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:58, 9 Martie 2009
Faceti o alta cerere prin care solicitati anularea primei cereri sau, daca ati beneficiat un timp de CCC, ca renuntati la acest concediu.
In CCC se poate intra si renunta oricand pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
dumimiha a scris:

in momentul in care am solicitat concediu pt crestere copil am depus la servici o cerere prin care solicitam concediu pana la 2 ani adica pana la 6.01.2010 dar acm vreau sa ma intorc si angajatorul mi-a spus ca nu pot din cauza cererii depuse ce pot face?


Angajatorul comite un abuz in acest caz.
Dvs. puteti sa va intoarceti oricand la serviciu, insa in pleabil cu 20 zile lucratoare depuneti o cerere in acest sens (o inregistrati la firma, pastrati o copie).
Cererea depusa de dvs. inainte cu cele 20 zile, practic va constitui un preaviz pentru persoana care va tine locul la serviciu. Nu se poate sa nu va "primeasca" inapoi, este dreptul dvs., doar daca..... vrea sa plecati de tot.... dar sa nu cumva sa va dati demisia!
Nu exista niciun termen de depunere a cererii ... cererea de revenire o poate depune oricand la angajato.
imi puteti spune in ce lege se specifica?
elis a scris:

Nu exista niciun termen de depunere a cererii ... cererea de revenire o poate depune oricand la angajato.

imi puteti spune unde se specifica?

Alte discuții în legătură

Revenire din concediu pt cresterea copilului casandra2008 casandra2008 pe 20 octombrie trebuia sa revin la locul de munca,dar am realizat ca postul meu este ocupat de altcineva si nici o intentie din partea angajatorului de a ma ... (vezi toată discuția)
Reantaorcere la sevici dumimiha dumimiha sunt in ccc pana la data de 6.01.2010 dar as vrea sa ma intorc pe data de 01.05.2009 dar angajatorul mi-a spus ca am depus o cerere pe propria raspundere prin ... (vezi toată discuția)
Lndemnizatie crestere copil janinasalvastru janinasalvastru As avea si eu o intrebare- sunt o mamica a unui bebelus de doua luni, iar in luna octombrie urmeaza sa imi depun documentatia pentru indemnizatia de crestere ... (vezi toată discuția)