Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reantaorcere la sevici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reantaorcere la sevici

sunt in ccc pana la data de 6.01.2010 dar as vrea sa ma intorc pe data de 01.05.2009 dar angajatorul mi-a spus ca am depus o cerere pe propria raspundere prin care cer ccc pana la 2 ani deci nu pot sa ma intorc mai devreme asta insemnand sa concedieze persoana care este angajata pe perioada det in locul meu. ce pot face? imi puteti spune si ce legi ma ajuta? (as vrea sa am legea sa pot sa le demonstrez ca am dreptate )
Va puteti reintoarce la serviciu in orice moment.

Puteti face o cerere prin care notificati angajatorul ca, incepand cu data de ..................., va intoarceti la serviciu.

Pe perioada acestui concediu, contractul individual de munca se suspenda din intiativa salariatului si, pe cale de consecinta aceeasi initiativa a salariatului duce la reluarea contractului.

Motivul invocat de angajator este destul de pueril - enorma sa existe o cerere din partea dvs - si nu o "declaratie pe propria raspundere" - fara aceasta cerere nu putea sa va fie acordat acest concediu.
multumesc, dar doresc sa stiu si legea prin care am acest drept sa pot demonstra angajatorului
Legea 53/2003 - Codul muncii:
Art. 49. - (1) Suspendarea contractului individual de muncă poate interveni de drept, prin acordul
părţilor sau prin actul unilateral al uneia dintre părţi.
(2) Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii decătre salariat şi a plăţii drepturilor de natură sa larială de către angajator.
“(3) Pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor decât
cele prevăzute la alin. (2), dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv
de muncă aplicabil, prin cont racte individuale de muncă sau prin regulamente interne.” (O.U.G. nr.
65/2005)

Art. 51. – (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în
următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu
handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
b)....etc.

CCMUNN 2007-2010 (Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National)
"Art. 17. - (1) Salariaţii care renunţă la concediul legal pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la doi
ani
beneficiază de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fără să le fie afectate salariul de
bază şi vechimea în muncă. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de începere a
programului de lucru, dacă activitatea unităţii permite."