Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie pt un teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie pt un teren

Buna ziua.Socrii mei vor sa ii faca acte de proprietate sotului meu.Este vb de un teren de 900 mp cu o casa care are 100 de ani.Sotul vrea act de vanzare cumparare pt este cel mai sigur adica nu paote fi atacat de nimeni niciodata.In schim socrii vor acte de donatie ca sa nu am si eu parte. Mentionez ca Eu nu am pretentia a acel teren.In schimb vom constyrui impreuna o casa acolo.Intrebarea este:Pe un teren primit donatie se paote construi o casa noua?Casa care va fi pe numele la amandoi.Pot face acte de donatie catre sotul meu si acestea s afie sigure pe viitor adica neatacabile de rude?va rog mult sa imi dati un sfat ..cum sa procedam...in caz de imprumut pot gira cu acel teren daca este facut act de donatie?
Data post: Vineri, 6 Martie 2009, 16:04
Subiect: act de donatie pt un teren

Imi cer scuze.Reiau.Proprietara acestui teren este soacra mea ,acesta fiid mostenire de la parintii ei.(mentionez ca un parinte a decedat si unul este viu).Dansa are 2 fii.Unul dintre fii este sotul meu cu care sunt casatorita de 5 ani.Acestia vor sa ne ajute cu terenul pt a ne construi pe viitor o casa a noastra.Problema este urmatoarea:soacra vrea sa faca un act prin care eu sa nu am parte la acel teren,in acelasi timp sa nu poat fi atacat nici de celalat fiu al ei sau de alte persoane.Sotul meu vrea act de vanzare cumparare ..spunand ca acesta este cel mai sigur chiar daca este mai scump.Nu se paote pune o clauza la contarctul de vanzare cumaprare ca eu sa nu am parte la acel teren sau sa dau o declaratie la notar?)Socrul meu de asemnea are un alt teren pe care vrea la randul lui sa il lase celuilalt fiu.S-a pus problema ca la notar sa sa faca un act precum ca sotul meu renunta in favoarea fratelui sau si fratele sau renunta in favoarea sotului meu(asa vor socrii pt linistea lor pe viitor).NU stiu daca se poate face asa ceva.In concluzie..soacra vrea act de donatie sotul meu vrea act de vanzare cumaprare.intrebarile sunt:Actul de donatia sub aceasta forma poate fi atacat?Se poate construi o casa pe aceste teren pe viitor sau trebuiesc schimbate actele iar?Se poate gira cu acest teren in caz de un imprumut imobiliar?Poate fi atacat de insasi soacra mea acest act daca lucrurile nu sunt cum vor dansii?Se poate face o hartie la notar intre cei 2 frati?Pot face eu o declaratie la notar ca sa nu am parte la acel teren ..numai sa i se faca sotului act de vanzare cumparare?Sau o clauza la contract?In caz de donatie Casa care se va construi va fi pe numele soacrei mele sau pe numele sotului meu si al meu. .Si un pret estimativ va rog mult.In caz de vanzare cumparare(teren 900 mp cu o casa veche de 100 ani)si in caz de donatie pretul?Ce ne sfatuiti astfel incat toata lumea sa fie multumita..atat noi cat si socrii.Va multumesc

:offtopic: Am atasat completarea dv. din alt topic deschis.
Liliana Gradinaru, Avocat
Nu ne-ati spus esentialul: sotul dvs. are frati?