Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ctr de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ctr de vanzare cumparare

Buna ziua, parintii mei vor sa-mi dea un teren pt a-mi construi o casa printr-un act de donatie, numai ca ei nu vor ca in viitor sotia mea, in eventualitatea unui divort sa poata beneficia de pe urma acelui teren. Problema e ca am inteles ca actul de donatie poate fi atacat (mai am un frate), si ca mi se pot pune bete in roate in cxazulk in care as vrea sa girez cu pamantul respectiv pt un imprumut bancar.
In sensul acestei idei (pt a putea gira la banca) as vrea sa incheiem un ctr de vanzare cumparare si daca e posibil sa includem in el o clauza prin care sotia mea sa nu aiba nici un drept asupra terenului respectiv.
Intrebari:
-poate fi atacata donatia?
-pe terenul respectiv pot construi fara probleme sau pot gira cu el la banca fara probleme?
- in cazul uni ctr de vanzare cumparare pot include vreo clauza prin care sa o scot pe sotie din discutie (sa nu beneficieze in caz de divort de pe urma terenului)?
Cel mai simplu e sa faceti un contract de vanzare cumparare intre dvs. si parinti evitand in acest fel o eventuala revocare a donatiei .In ceea ce priveste viitorul divort bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune , iar acest teren nu ar intra in discutie.
Donatia ar fi excepatata de la comunitatea matrimoniala , ar contitui bun propriu...dar ar putea fi atacata...
31 c fam.
1. Actul de donatie ar putea fi atacat
2. O clauza de genul "sotia nu beneficiaza de nimic dintr-un bun comun in cazul divortului" este nula.
3. Ceea ce vor parintii dvs. nu se poate realiza. Trebuie sa aleaga: ori donatie ori vanzare-cumparare.