Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... noi probe descoperite dupa proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

noi probe descoperite dupa proces

Ce se mai poate face in cazul in care, dupa exercitarea apelului si a recursului, s-a mai descoperit un inscris ce ar fi putut constitui proba in proces?Se mai poate redeschide dosarul?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat.
Art. 322. - Revizuirea unei hotărâri rămase definitivă în instanţa de apel sau prin neapelare, precum şi a unei hotărâri dată de o instanţă de recurs atunci când evocă fondul, se poate cere în următoarele cazuri:

5. dacă, după darea hotărârii, s-au descoperit înscrisuri doveditoare, reţinute de partea potrivnică sau care nu au putut fi înfăţişate dintr-o împrejurare mai presus de voinţa părţilor, ori dacă s-a desfiinţat sau s-a modificat hotărârea unei instanţe pe care s-a întemeiat hotărârea a cărei revizuire se cere
Cererea de revizuire se poate introduce in termen de o luna de la data descoperirii inscrisurilor , cu conditia ca acestea sa fie doveditoare si sa fi fost retinute de partea potrivnica sau sa nu fi putut fi infatisate dintr-o imprejurare mai presus de vointa partilor.
Inscrisul nou descoperit trebuie sa fie apt sa schimbe solutia la care a ajuns instanta. Nu e suficient ca el sa fi putut constitui o proba in dosar ci trebuie sa dovedeasca o stare de fapt diferita (nu neaparat diametral opusa ci doar diferita si care sa conduca la o alta solutie) fata de cea retinuta de instanta.