Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plangere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plangere la CEDO

Buna ziua
As dori sa stiu daca pot sa fac o plingere la CEDO , chiar daca nu am folosit contestatie in anulare / respingere in cadrul unui proces cu o institutie a statului in care decizia este irevocabila . Nu sunt intrunite conditiile pentru contestatie in anulare / respingere.
As vrea sa imi sustin cauza si sa ma prevalez de fapul ca in anul 2012 intr-o speta identica decizia curtii de apel a fost alta.
Cu multumiri
Nu este obligatorie contestatia in anulare pt. a va adresa CEdo.Cititi cauza Beian contra Romaniei si o sa observati ca in cazul in care exista o situatie similara, cu rezultat favorabil , trebuia sa se aplice si in cazul dvs. jurisprudenta favorabila.Aveti sanse insa nu f.mari, cca. 90% din plangerile romanilor sunt respinse.......::-/Aveti 6 luni de la hot. irev.
avvalentina, utilizator
Stimat forumist,

Problema nu o reprezintă faptul că nu este obligatorie formularea unei contestații în anulare/revizuiri, ci că raportarea la aceste căi de atac extraordinare, ca termen de socotire a celor 6 luni, este total contraindicată.

Curtea Europeană, în principiu, consideră în privința României, recursul ca fiind ultima cale de atac utilă la care aplicantul este obligat să calculeze termenul de 6 luni în care poate învesti CEDO.

Prin urmare, vă recomand să introduceți acțiunea având în vedere epuizarea recursului, nu a altei căi de atac.

Cu stimă.