Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Lamuriri contract drepturi autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Lamuriri contract drepturi autor

Cer scuze daca s-a mai vorbit despre asta, dar imi cam prind urechile in problemele legale.

Urmeaza sa semnez un contract de cesiune e adrepturilor de autor. Nu am alte venituri, nu sunt angajata, nu am pensie, nu sunt PFA. De la firma cu care voi colabora mi s-a spus ca toate impozitele se retin la sursa si ca tot ce trebuie sa fac este sa inregistrez contractul la ANAF, iar la anul sa depun o declaratie de venituri.

Insa aici, pe acest forum, am citit ca, neavand alte venituri, trebuie sa merg si la CNAS sa depun declaratia 5 si apoi, la anul sa platesc impozitul, eu personal.

Mai exact aici: www.avocatnet.ro/content/for... :

Persoanele fizice beneficiare ale unui venit din drepturi de proprietate intelectuala, au obligatia de a depune la Casa de asigurari de sanatate, Declaratia Anexa 5. Contributia se plateste anual pana la 25 ianuarie a anului urmator realizarii venitului

Care este de fapt adevarul? Contributia la sanatate mi se retine la sursa sau o voi plati eu la anul?

A doua problema este impozitul pe venit. Mi s-a spus ca firma nu poate retine decat 10%, urmand sa achit eu restul de 6%. Dar, ca dupa ce se aplica deducerea de 20%, probabil ca nu voi mai plati nimic sau voi plati cel mult cateva zeci de lei.

Am nevoie de lamuriri, va rog, pentru ca nu vreau sa aflu peste doi ani ca am datorii catre stat.
bebelusa01, utilizator
Pentru ca acesta va fi singurul dvs. venit, va trebui sa platiti, pe langa impozitul pe venit, atat CAS (10.5%) cat si CASS (5.5%).
Firma care va plteste venitul ar putea sa retina impozitul final (16%) si contributiile de mai sus si sa va dea dovada platii acestora.
Daca ati stabilit ca firma va retine doar impozit pe venit 10%, va trebui ca dvs. sa va platiti singura diferenta de impozit si contributiile.