Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Interpretare hotãrâre judecãtoreascã
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Interpretare hotãrâre judecãtoreascã

Bună ziua!

În urmă cu câteva luni, firma pe care o reprezint a primit o amendă de 12 000 de lei. Am plătit în 48 de ore, conform legii şi menţiunii din pv 4 000 de lei, reprezentând jumătate din minimum.
Ulterior am depus o contestaţie la judecătorie care ne-a fost respinsă, instanţa menţinând procesul verbal.
Ieri, m-am trezit cu somaţie de la ANAF pentru suma de 8 400 de lei ?! Mi s-a spus că e vorba despre acea amendă, pe care, chipurile, am plătit-o parţial!?
Trec peste "aritmetica" celor de la ANAF şi vă rog să-mi spuneţi dacă în urma respingerii contestaţiei trebuie să plăteşti integral amenda, chiar dacă ai plătit deja suma minimă în 48 de ore, aşa cum s-a întâmplat în acest caz. Menţionez că în hotărâre nu există vreo astfel de menţiune, se spune doar că se respinge plângerea şi că se menţine procesul verbal.De asemenea, instanţa face menţiune chiar în cuprinsul motivării la faptul că amenda a fost plătită!ªi nu instituţia care a dat sancţiunea(ISCTR) solicită plata, ci ANAF...
Vă mulţumesc anticipat!
Contestati somatia de plata a ANAF-ului.