Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari ilegala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari ilegala

Daca,sunt 24 de proprietari ,veniti in condominiu ulterior constituirii asociatiei de proprietari(1999)si care acum au semnat acordul de asociere,trebuie anexa la statut si acordul de asociere?
NU, este suficient ca fiecare nou proprietar sa depuna o cerere la presedintele asociatiei, in care sa specifice: CI/BI, CNP si actul de proprietate/proces verbal de vanzare-comparare nr. si data. Se va face un tabel cu aceste persoane (trecandu-se si coproprietarii daca acestia exista, cu datele de identitate) cu toate datele mai sus enumarate, pe care proprietarii respectiv le vor semna. Si cam atat. Acest tabel ca si cererile facute de fiecare proprietar, vor si inregistrate datate, semnate si stampilate de catre Presedintele asociatiei de proprietari care o va atasa la acordul de asociere existent.
L nr 230/2007 ART. 7
Înscrierea ulterioară în asociaţia de proprietari a proprietarilor care nu au fost
prezenţi la adunarea generală de constituire se face la cererea scrisă a acestora, fără
alte formalităţi.