Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura vanzare apartament

Buna ziua ! Ma numesc Marius si as dori sa stiu tot ce trebuie sa fac pentru a vinde apartamentul proprietate personala ! Apartamentul l-am obtinut printr-un act de vanzare cumparare incheiat cu bunica mea care este acum decedata. In contractul de vanzare cumparare al apartamentului pe care il detin bunica inca figureaza locuind cu habitat...trebuie sa schimb mai intai asta ? Trebuie sa aranjez vanzarea doar la notar ? Ce taxe trebuie sa platesc ? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra cu nerabdare !!!
Daca doriti sa vindeti apartamentul puteti merge la un birou notarial unde vi se va spune ce acte sunt necesare pt perfectarea contractului de vanzare cumparare .Notarul public va va calcula taxele notariale si va va oferi informatiile pe care le solicitati .Dovada decesului bunicii dvs o faceti cu certificatul de deces.,nu aveti ce modifica la contractul incheiat.Succes.
Veti radia in baza unei cereri impreuna cu copie dupa certificatul de deces, sarcina din cartea funciara.
La notar va prezentati cu actul de proprietate, cu extras de carte funciara, cu adeverinta de la asociatie de proprietari ca nu aveti datorii, cu ultima factura enel, cu certificat fiscal obtinut de la administratia financiara ( asta e valabil mereu pana la sfarsitul lunii, doar daca il scoateti dupa 25 ale lunii e valabil si luna urmatoare).
Veti achita impozitul pe tranzactie de 2 % din pretul cu care veti vinde.